Dlaczego specjaliści IT szukają pracy za granicą?

Rynek IT nieustannie cierpi na niedobór pracowników. Liczba absolwentów kierunków IT w Unii Europejskiej w ostatnim czasie spadła o 13%. Zagraniczne firmy szukają pracowników z Polski, podczas gdy szacuje się, że na polskim rynku brakuje już ponad 50 tys. specjalistów. Co tak naprawdę jest czynnikiem decydującym przy wyborze pracodawcy spoza Polski. 

Lepsze wynagrodzenie, dojrzały rynek

Gwałtowne zmiany technologiczne powodują, że zapotrzebowanie na programistów jest coraz większe. Zachodnie firmy bardzo chętnie zatrudniają polskich specjalistów, przede wszystkim ze względu na to, że koszty są trzykrotnie mniejsze, pomimo, że z roku na rok sytuacja wydaje się wyrównywać. Ale nie chodzi tylko o kwestie finansowe. Polscy programiści zaczęli być postrzegani jako wysokiej klasy specjaliści i przede wszystkim docenia się ich ze względu na kwalifikacje i umiejętności. Z raportu Antal wynika, że nawet 72% badanych wyjechałoby do pracy za granicę ze względu na dużo wyższe wynagrodzenie. Wśród zalet wymienia się również lepsze perspektywy, odmienną kulturę pracy oraz możliwość pracy w międzynarodowym środowisku. Europa Zachodnia jest najczęstszym kierunkiem. Jeśli Polak zdecyduje się pozostać w kraju, robi to przede wszystkim ze względu na najbliższych. Dane statystyczne pokazują również, że połowa badanych ocenia perspektywy rozwoju w branży IT w Polsce jako bardzo dobre!

Praca dla zagranicznego kontrahenta bez opuszczania domu

Dzięki nowym technologiom Polacy mogą brać udział w międzynarodowych projektach nie wychodząc nawet z domu. Dlatego obecnie wiele osób zatrudnionych w Polsce dodatkowo wykonuje zadania dla zagranicznych firm, a część nawet pracuje bezpośrednio dla nich nie ruszając się sprzed swojego biurka. Nowoczesne technologie ułatwiają programistom dostęp do bazy wiedzy oraz pozwalają na uczestnictwo w innowacyjnych projektach na świecie, co później znajduje swoje odzwierciedlenie w wynagrodzeniu, a także ogólnej satysfakcji pracownika. Nie liczy się już gdzie mieszkasz, ale co potrafisz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *