Czy praca w IT jest dla każdego? Cechy dobrego informatyka

Branża IT to świat kodów, danych i technicznego języka. Perspektywa nieco straszna, ale jakże kusząca z uwagi na wysokie zarobki oraz pewność zatrudnienia. Jednak by zacząć karierę zawodową trzeba przyswoić ogrom wiedzy oraz zmodyfikować pewne znane nam schematy, np. język, bowiem podczas nauki programowania okażą się czymś zupełnie innym!

Do zawodu informatyka można przygotować się na wiele sposobów

Przeprowadzając wywiad wśród programistów dowiadujemy się jak bardzo różnorodne jest ich wykształcenie, często są to absolwenci filologii, dziennikarstwa, czy ekonomii. Ich drogi zawodowe obierały różne kierunki. Najczęściej do zawodu programisty kandydaci przygotowują się samodzielnie, w zaciszu domowym, korzystając z internetowej bazy wiedzy: artykuły, e-booki, czy też tutoriale. Wiele osób decyduje się na zorganizowany kurs prowadzony przez firmy szkoleniowe. Coraz bardziej popularne stają się warsztaty, które łączą teorię z praktyką oraz dają możliwość spotkania się z osobami, które na co dzień zajmują się programowaniem.

Działanie i kompetencje są kluczem do sukcesu

Próg wejścia do tej branży jest bardzo wysoki. Dlatego trzeba przygotować się na nieustanną naukę – opanowanie podstaw to dopiero początek. Sytuacja jest dynamiczna, regularnie powstają nowe narzędzia, języki, dlatego warto być zawsze na bieżąco i uczyć się nowości. Praktyka czyni mistrza – w tym zawodzie to właśnie działanie i kompetencje są kluczowe, bardzo często skrupulatnie sprawdzane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Informatyk powinien być osobą otwartą na nowe doświadczenia, ciekawą i chętną do nauki. Dobry programista dodatkowo cechuje się skrupulatnością, analitycznym umysłem i determinacją. Warto podkreślić, że językiem branży IT jest język angielski – systemy, komendy, programy pisane są właśnie po angielsku. Dlatego równocześnie z nauką programowania zaleca się szlifować swoje umiejętności językowe! Doświadczeni specjaliści radzą, by SŁUCHAĆ – być otwartym na feedback, przyjmować rady kolegów/koleżanek po fachu, ponieważ są to informacje bezcenne, które pomagają w byciu jeszcze lepszym w swojej dziedzinie.

Wejść do tego świata można na wiele sposobów, jednak nie zawsze jest to łatwa droga. Warto przemyśleć, czy mamy w sobie wystarczająco dużo samozaparcia i determinacji by mierzyć się z kolejnymi wyzwaniami. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *